26 000 éve az ember legjobb barátja

26 000 éve az ember legjobb barátja


Lehet, hogy a kutyák sokkal régebb óta az ember legjobb barátai, mint hittük. Általánosan elfogadott tény, hogy a kutyákat 15 000 évvel ezelőtt háziasították, de a legújabb kutatások azt mutatják, hogy a kutyák és az emberek közötti kapcsolat ennél sokkal régebbi. A franciaországi Chauvet-barlangban, ahol a világ legősibb barlangfestményei találhatók, kutya lábnyomokat találtak egy 26 000 évvel ezelőtt élt gyermek mellett.

 

Barlangfestmények a franciaországi Chauvet-barlangban. A fotó forrása: flickr.com

 

A barlang Dél-Franciaország Ardèche megyéjében, az Ardèche folyó mellett, Vallon-Pont-d’Arc település közelében található. 1994. december 18-i felfedezése óta az érdeklődés középpontjában áll késő őskőkori rajzai és lenyomatai miatt. Fontossága nemcsak vetekszik, de meg is haladja a korábbi legismertebb festményes barlangok, Lascaux és Altamira jelentőségét. A mintegy 32 000 évvel ezelőtt készült több száz festmény legalább 13 különböző faj egyedeit ábrázolja, köztük olyanok is, amelyek más korabeli ábrázolásokon sosem jelennek meg. Egy részét más helyekről is jól ismert ló, őstulok, rénszarvas, óriásszarvas alkotja. Ezenkívül barlangi oroszlánok, mamutok, párduc, medvék, bagoly, gyapjas orrszarvúak, hiénák és egy skorpió is felismerhető. Emberábrázolás is előfordul, például vadászó emberek rajzai.

 

Orrszarvúk csoportja. A fotó forrása: thevintagenews.com

 

A tudósok évtizedekig azt hitték, hogy a mai kutyák a dögevő farkasok leszármazottai, akik az utolsó jégkorszak végén, körülbelül 15 000 évvel ezelőtt lepték el azokat a falvakat, ahol az első emberek telepedtek le.

A legújabb bizonyítékok azt mutatják, hogy a kutyák körülbelül 40 000 évvel ezelőtt jelentek meg először, az utolsó jégkorszak ideje alatt. Ám a kutyák ősei ennél sokkal régebb óta élnek az emberek között.

 

A farkashoz hasonlító kutyafajtát ábrázoló akvarellrajzot egy 19 000 évvel ezelőtti barlangfestményről készítette Henri Breuil régész. A fotó forrása: thevintagenews.com

 

Ha figyelembe vesszük azt, hogy az emberek és a farkasok már több százezer éve ugyanazokon a területeken élnek és vadásznak, akkor valószínű lehet az is, hogy idővel megtanultak együtt élni és együtt működni.

Körülbelül 27-40 ezer évvel ezelőtt a modern szürke farkas és a kutya egy mostanra már kihalt ősi farkasból fejlődött ki. Vannak azonban bizonyítékok arra, hogy a kutyák eredetileg is kutyák voltak, mielőtt kapcsolatba kerültek az emberekkel. Például egy Oroszországban talált koponya egy ősi fajhoz, az altaj kutyafajhoz tartozik, és feltételezések szerint 33 000 éves.

 

Az Altaj-hegységben találták meg egy kutyához hasonlító vadállat 33 000 éves koponyáját. Ma már nincsenek közvetlen leszármazottai. A fotó forrása: en.wikipedia.org

 

A francia Chauvet-barlangban talált lábnyomok egyértelműen annak bizonyítékai, hogy az ember és a kutyák kapcsolata már legalább 26 000 évvel ezelőtt elkezdődött. A barlangban egy tízéves gyerek sétált és nem volt egyedül – a társaságában egy nagy kutya tartózkodott. A gyermek által hagyott kis nyomok mellett nagy, ősi kutya tappancsnyomait fedezték fel.

 

Másolat olyan festményekről, amik a Chauvet-barlangról készültek. A fotó forrása: thevintagenews.com

 

De miért kötöttek volna az emberek szövetséget a kutyákkal azokban a korai időkben? Hasonlóan működhetett, mint a farkasok esetében, mindkét faj ugyanazon a területen élt, és vadászott. De a farkasokat nem akarták, vagy nem tudták megszelídíteni, viszont a kutyákat igen. Valószínűleg mindkét csoport – az ember és a kutya is – felismerte az egymáshoz való tartozás előnyeit.

Ez az együttműködés és együttélés ember és kutya között évezredek alatt épült fel. Napjainkban már a kutyák a legjobbak abban, hogy megértsék az embert. Bármelyik pillanatban felismerik, mit akar az ember, ami egyáltalán nem véletlen, hiszen ez a partnerség az egyik legkorábbi kapcsolat az emberiség történetében. Mindez több tízezer évvel ezelőtt kezdődött, és azóta az emberek együtt élnek a kutyákkal, használják őket a vadászatra és játszanak velük. A kutyák a legrégebbi és a legjobb barátaink.

 

 

Forrás:

thevintagenews.com

en.wikipedia.org

Felső kép: pixabay

Tetszett a cikk?

 

 

KutyaVilága cikkajánló

Az utazó kutya, aki érmeket szerzett
Kutya történet, egyéb történet
Owney 230 000 kilométert utazva bejárta az összes amerikai államot, egyszer még egy világkörüli utat is megtett.
Mutasd meg kutyusod a világnak, hogy mások is lássák!
Hasznos információk, egyéb információk
Csatlakozz szerkesztő-cikkíró csapatunkhoz egy saját ingyenes magazinnal! Részletekért KATTINTS A KÉPRE!
8 tanítás, ami fontos egy kiskutyának
Hasznos információk, ötletek, tippek
Egy kiskutya gondozása nem egyszerű, hiszen minden lehetséges módon fel akarják hívni magukra a figyelmünket. Hog ...
Állati gondozók
Kutyatárs, élet egy kutyával
Két kis történet, ami bizonyítja, hogy a kutyák nemcsak az emberek társaságát kedvelik.
Bűnös, nem bűnös
Kutya humor, vicces kutyák
14 fénykép egyáltalán nem bűnös kutyákról. Kár, hogy azok a tekintetek egészen mást mondanak…
A szánhúzó kutyák antarktiszi története
Kutya történet, egyéb történet
Miért nincsenek már szánhúzó kutyák az Antarktiszon?
Reykjavíkban tiltották a kutyatartást
Kutya történet, igaz történet
Izland fővárosában 1984-ig tiltott volt a kutyatartás. De vajon miért?
A pancsolás a kutyának is jár
Kutyamánia, szabadon
PROGRAMAJÁNLÓ – irány a FONYÓDI KUTYÁSSTRAND.
Nevelhetünk-e vegetáriánusnak egy kutyát?
Hasznos információk, érdekességek
Lehet-e vegetáriánus életmódra szoktatni egy kutyát? Mai írásomban ezt a témát járom körbe.

További cikkek »