Mindenkinek jár a második esély
Sarah DeRemer ismert kutyafotós Los Angelesben, aki egy napon különös meghívást kapott: menjen a kaliforniai Kern megyében található North-Kern állami börtönbe, kutyákat fotózni.
Ez egy nagyon érdekes, és hihetetlenül fontos kezdeményezés, a Marley's Mutts Pawsitive Change program keretén belül. A Marley's Mutts Pawsitive Change nem más, mint egy olyan börtönprogram, ami a kutyák és a fiatalkorúak intézetében élő fogvatartottak életének megváltoztatására fókuszál. A cél nem más, mint a fiatal elítéltek oktatása kutyakiképzőnek, vagyis szakképzést biztosítanak számukra, olyan tréningen vesznek részt a képzés során, ami a jövőbeni életüket pozitívan befolyásolhatja. Az csak plusz ráadás, hogy ezzel a kutyákat is megmentik, hisz egy képzett kutyát szívesebben fogadnak örökbe. Ezek a férfiak csapatokban dolgoznak, és így megtanulnak együttműködni másokkal, miközben a kutyákat képzik. A kutyák, akik részt vesznek a programon sajnos elaltatásra várnak, ezért döntöttek úgy, hogy megmentik őket azzal, hogy elviszik a fiatalkorúak börtönébe, és ott a fogvatartottakkal együtt vesznek részt a képzésen. A cél az volt ezzel, hogy megadják a fiatal bűnözőknek az esélyt arra, hogy szabadulásuk után jó életet élhessenek, és ne essenek vissza, a kutyák pedig szintén megkapják a második esélyüket, hiszen altatás helyett örökbefogadás vár rájuk.
A kutyákat a környéken lévő menhelyekről mentették ki.
A program során a fiatalokat szakemberek tanítják be, illetve azok a rabok is segítik őket, akik már megszerezték a tudást. Nemcsak a kutyakiképzést sajátítják el a rabok, hanem a testbeszédről is tanulnak, és a kutyák viselkedéséről is megszerzik a szükséges ismereteket.
Amikor a kutyák megérkeztek, és sikeresen átjutottak a biztonsági kapun, átsétáltatták őket a North-Kern Állami börtön udvarán.
Az elítéltek nem azonnal kerülnek kapcsolatba a kutyákkal. A képzésüket már jóval a kutyák érkezése előtt megkapják, hogy elméletben meg legyen a tudásuk. Majd utána élesben a kutyákkal gyakorolnak, ilyenkor a kutyák is velük vannak a börtönben. Azért, hogy bekerüljenek a programba, tanulniuk kellett és keményen kellett dolgozniuk az elítélteknek, a lehetőséget nem kaphatta meg bárki. Amikor a kutyák érkezésére vártak, őszintén izgatottak voltak a fiatalok, alig várták, hogy megismerjék a négylábú társakat. A fiatal elítéltek rendkívül figyelmesek és gyengédek voltak velük szemben, az idegesebb kutyákra még inkább odafigyeltek.
A férfiakat háromfős csapatokban helyezték el, általában úgy, hogy ezekben a csapatokban volt legalább egy tapasztaltabb személy is, aki már évek óta tanulja a kutyakiképzést. Megosztják egymással a tudást, és megosztják a kutyák gondozásával és nevelésével kapcsolatos feladatokat is. Tudják a dolgukat, miután több ezer kutyát mentettek ki a menhelyről.
A kutyákat körbevezetik az osztályteremben, majd megkezdődik az oktatás.
A kutyákat a Marley's Mutts Pawsitive Change mentőcsapata vizsgálja, mielőtt kihoznák a menhelyről. Ennek során értékelik az állatokat, alapos viselkedés felmérést végeznek, hogy megállapítsák, a vizsgált kutya alkalmas-e a programra. Állatorvosi vizsgálaton is részt kell venniük a kutyáknak. Ha mindent rendben találnak náluk, akkor kerülhetnek csak a fogvatartottak közelébe. De nemcsak a kutyák esnek át különböző vizsgálatokon. Az elítélteknek is több szempontnak kell megfelelniük; őket elhivatottságuk, viselkedésük, valamint a kutyákkal való munkavégzés és a kiképzési képességük alapján szűrték és választották ki a feladatra. Pozitív megerősítő tréninget alkalmaznak a képzés alapjainak és a szocializációnak a lefedésére, miközben kezelik a kutyával kapcsolatos konkrét problémákat is. A program során ezek a fiatalok folyamatos támogatást és útmutatást kapnak tapasztalt oktatóktól. A program végére a kutyák örökbefogadásra készen állnak!
Sok, a programban részt vevő férfi korábban soha nem ismerte a feltétel nélküli szeretetet. A fiatal elítélteket a kutyák gondozása empátiára, felelősségvállalásra tanítja, és határozottan segíti általános érzelmi jólétüket. A kutyákkal való interakció segít megtanítani őket a türelemre, a kommunikációra és a megértésre – minden olyan dologra, amit emberi kapcsolataikban is fel tudnak használni. Megtanulnak összpontosítani, türelmesek lesznek, és könnyen oldják meg a konfliktusokat és a problémákat. Ez a kapcsolat nemcsak a fiatal elítéltek számára előnyös, hanem a kutyáknak is, akik többsége szintén nem kapott szeretetet. A kutyák is megtanulják a program során, hogy milyen egy egészséges, szeretetteljes, pozitív kapcsolat egy emberrel. Mindketten megtanulnak bízni a másikban, és mindketten pozitív irányba fejlődnek. A tapasztalatok azt mutatják, hogy sajnos mind a fiatal férfiak, mind a kutyák életében ez az első szeretetteljes kapcsolat.
Az elítéltek közül sokan saját kutyakiképző vállalkozást indítanak szabadulásuk után. A legtöbbjük teljesen új életet kezd, többen el is költöznek, hogy távol maradjanak azoktól a személyektől, akik rossz hatással lehetnek rájuk. Szeretnék az életüket tiszta lappal folytatni, és sikeressé válni. Többen is vannak a fiatal elítéltek között, akiknek sosem volt esélyük a jó életre, hiszen olyan körülmények között éltek, ami ezt nem tette lehetővé, ezért az egyetlen megoldást a bűnözésben látták. Volt olyan is a szabadultak között, aki elindított egy programot problémás fiatalok számára, és ott a kutyák helyes sétáltatására, illetve kiképzésére oktatja őket. Ő később úgy vallott erről, hogy vissza akarta adni, amit kapott és mivel a tudása és a képessége megvolt hozzá, úgy gondolta, él a lehetőséggel, és segíti azokat a fiatalokat, akiket a kilátástalan helyzetük szintén bűnözésre kényszerítene.
Amikor valakit börtönbe zárnak, a legtöbb ember gyorsan ráteszi a „rossz ember” címkét. Így a kutyákra is szeretik sokan ráakasztani a „rossz kutya” jelzőt, ha nem az elvártaknak megfelelően viselkedik. Ezeket a kijelentéseket gyakran úgy használják, hogy nem is tudják, miért viselkedik úgy, ahogy. Mindenki megérdemel egy második esélyt. Ez a program kiválóan alkalmas arra, hogy felhívja a figyelmet több fontos problémára: ilyen például az állatmenhelyek túlzsúfoltsága, vagy a fogvatartottak küzdelmei. A program ismertebbé tételével, a kutyák örökbefogadásával és az adományokkal az emberek segíthetnek a kutyáknak, és a fiatal elítélteknek, hogy kapjanak egy esélyt valami igazán jóra.
Forrás:
sarahderemer.com
boredpanda.com
KutyaVilága cikkajánló